Kangal Köpeği Yavrusu


Diğer makalelerimizde kangal yavrusu fiyatlarından, küçük bazda özelliklerinden bahsetmiştik. Bu makalede de Sivas kangal yavrusunu nasıl beslemeniz gerektiği, kangal köpeği aşılarını, hangi alanda ne yapılması gerektiğini kısaca anlatacağız.

Öncelikle iyi bir safkan, iyi bakılmış, sağlıklı yavrusu 750-1000 TL civarı bir mebladan satın alabilirsiniz. Piyasa da dolanan 250-300 TL’lik kangal yavrularına asla itimat etmeyin ve güvenerek satın almayın.

Kangal köpeği yavrusu

Zira daha sonralardan kangal köpeği yavrusu diye aldığınız köpeğin melez bir sokak köpeği olduğunu öğrenebilirsiniz ve o kadar süre beslediğiniz, emek verdiğiniz boşa gider. Tabii ki sokak köpekleri kötü değil. Onları da besleyip büyütebilirsiniz; fakat kangal yavrusu olarak aldığınız için aldatılmış olursunuz ve hevesiniz kaçar.

2-3 aylık kangal yavrularını dediğim gibi 1000-1500 TL arasında bulabilirsiniz. Kangal yavrusu satın alırken kesinlikle ve kesinlikle anne ve babalarını görerek satın alın.

Her köpek ırkında olduğu gibi kangal yavrularında da sağlıklı olması ve çevresine korku yaymaması (kuduz, uyuz, bit, pire vs.) adına yapılması gereken aşılar vardır. ‘’Biz zaten iyi bakıyoruz, aşıya gerek yok.’’ düşüncesi tamamen hurafe ve asılsız bir düşüncedir.

Her ne kadar iyi baksanız da aşısı olmayan her ırk köpekte iç parazit, dış parazit, kuduz, uyuz gibi hastalıkların tehlikesi mutlaka vardır ve sağlıklı bir yavru için bu aşıların yapılması şarttır.

İlk sene içerisinde yapmanız gereken topu topuna 8 aşı vardır, sağlıklı bir dost için bunları gözden çıkartmalısınız.

1) İç parazitlere karşı aşılama. (5. Haftada yapılması gerekir.)
2) 1. Karma aşısı (6. Haftada yapılması gerekir.)
3) 1. Corona aşısı (7. Haftada yapılması gerekir.)
4) 1. Kennel cough aşısı (8. Haftada yapılması gerekir.)
5) 2. Karma aşısı (9. Haftada yapılması gerekir.)
6) 2. Corona aşısı (10. Haftada yapılması gerekir.)
7) 2. Kennel cough aşısı (11. Haftada yapılması gerekir.)
8) Beklenen ve en çok korkulan aşı: Kuduz aşısı (12. Haftada yapılması gerekir.)

Verdiğimiz istatistikler doğru olmakla birlikte sadece bu istatistiklere bağlı kalmayarak veterinerinize de başvurun. Zira farklı köpek yapılarında çeşitli farklılıklar olabilir.

Kangal yavrusunu beslerken verdiğiniz sütleri – eğer inek sütüyse – suyla karıştırarak vermeniz gerekir. Çünkü inek sütü diğerlerine göre daha yağlıdır ve yavru köpekler için daha ağır gelebilir, yavrunuzda ishal gibi hastalıklar oluşabilir.

Dişleri tam anlamıyla kemik parçalamaya yetecek seviye ye gelene kadar mamayla beslemeniz faydalı olacaktır. Çünkü proteinli mamalar köpeğinizin hem tüylerini canlı gösterir hem de sağlığını korumanıza yararlı olur. Ekmek parçalayacak seviye ye geldiğinde evinizde yediğiniz yemek artıklarıyla besleyebilirsiniz. Kangal yavrusu bu, her koşula alışkın olması gerek.