Kangal Köpeği Çiftlikleri


Kangal köpeği çiftlikleri, bu günün koşullarında kangal yavrusu alınmak için en uygun ortamlardır. Bunun nedeni, artık kangal köpeklerine ve kangal yavrularına olan ilgiden ötürü fırsatçı kişiliklerin, melez olarak ve sağlığına dikkat edilmemiş şekilde, aşısız şekilde sattığı kangal köpekleri.

Bilindiği gibi artık kangal köpeklerinin ünü Türkiye sınırlarını dahi açarak Avrupa’ya dayandı. Amerika ve İngiltere’de kendi adında dernekler kurduran kangal köpekleri, Avrupa’nın da kalbine oturarak, kendi adına yarışmalar düzenletir oldu. İşte bu denli bir üne sahip olan kangal köpekleri, tamamen bakımsız ve uygunsuz ortamlarda, sağlıksız şekilde üretilmeye başlandı.

Kangal köpeği çiftliği

Kangal köpekleri ırk olarak kendisi yıllarca korumuş ve benliğini kaybetmemiş bir türdür, bu denli insanlar nedeniyle uygunsuz ortamda melez şekilde çoğala çoğala benliklerini kaybediyorlar ve ünleri zedeleniyor.

İşte bu tarz ortamlarda raporu olmayan, ırk karnesi olmayan köpekleri almak hiç iyi bir tercih olmayacak. Raporuyla ve ırk garantisiyle birlikte iyi beslenmiş, sağlığı yerinde kangal yavrularını kangal köpeği çiftlikleri adı altında sırf kangallara özel kurulmuş çiftliklerden ya da köpek çiftliklerinden alabilirsiniz. Gerçekten kangal hobisine gönül vermiş bir kişiyseniz veya bahçenizde, evinizde, sürünüzde koruma amaçlı kullanacaksanız kesinlikle ırk garantili kangal köpekleri almalısınız.

Kangal çiftliklerinden veya rapor ile ırk garantisi vermeyen yerlerden aldığınız köpekler, gerçek kangal köpekleriyle aynı özellikleri gösteremediği gibi büyüdüğü ortama göre davranış bozuklukları da gösterebilir. Sahibini koruyan, karşılıksız olarak sadakat ve sevgi gösteren kangal köpekleri; farklı cins köpekler ile eşleşip uygunsuz koşullarda büyütüldüğü, sağlıksız besletildiği zaman çevresine zararlı birer canavar haline gelebiliyorlar.

Günümüzde bu alanda en sağlıklı yavruları veren, en bilindik ve güvenilir kangal köpeği çiftliklerinden birisi: Madımak Kangal Köpeği Üretim Çiftliği’dir. Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli onayları bulunan ve Türkiye genelinde adı sayılı çiftlikler arasında anılan bu çiftlik, raporuyla birlikte ırk garantili kangal köpeği üretimi ve çiftlikten direkt satışı yapmaktadır.

Kangal köpeği çiftliklerinde yavru kangal köpeklerini 1000-1500 TL arası bulabilirken, yetişmiş kangal köpeklerine 2000 TL ila 10.000 TL arasında bulabilirsiniz. Yurt dışına 10.000-20.000$’a dahi üretim yapılan, alıcı bulan kangal köpekleri, nedense kendi ülkesinde bu kadar ilgi görmeyip uygunsuz ortamlarda besleniyor.

Çiftliklerden de sağlıklı ortamda beslenmiş, ırk garantili kangal köpekleri alırken KİF (Köpek ırkları federasyonu) olan kangal köpeklerini seçerseniz diğerlerine göre daha rahat edersiniz –ki- kangal köpeği çiftliklerinde üretime sunulan köpeklerin KİF kaydı olmak zorundadır.